قطره چکانهای آبیاری قطره ای
قطره چکانهای آبیاری قطره ای

انواع قطره چکان آبیاری قطره ای

قطره چکانهای آبیاری قطره ای

در ساختار و سیستم های آبیاری قطره ای شاید بتوان گفت انتخاب قطره چکان خوب مهمترین قسمت آن باشد. با انتخاب درست قطره چکان میتوان از زیانها و هزینه های نگهداری از سیستم آبیاری قطره ای تا حد زیادی پیشگیری نمود. زیرا گرفتگی و مسدود شدن قطره چکان ها مشکلی رایج در سیستم های آبیاری قطره ای میباشند.

انواع قطره چکان ها:

قطره چکانهایی به شکل ساده و لوله ای وجود دارند که در طول آنها به فواصل مختلف سوراخهای ریزی وجود دارند و آب از این سوراخ ها خارج میگردد.

 • قطره چکان دکمه ای:
  قطره چکان دکمه ای بسیار کوچک بوده و دهانه خروج آن کمتر از یک میلی متر است. قطره چکان دکمه ای در سوارخ هایی که در لوله آبرسانی تعبیه میشوند قرار میگیرند.
  مهمترین مزیت های این قطره چکان، ارزانی قیمت و سرعت نصب و سادگی آن است.
 • قطره چکان با مجرای طولانی:
  این قطره چکان ها دارای مجاری مارپیچ و طولانی میباشند که در مسیر لوله های فرعی قرار گرفته و آب از دهانه قطره چکان وارد لوله شده و با طی نمودن مسیر مارپیچ، از دهانه خروجی قطره چکان خارج میشود.
  از مهمترین معایب این قطره چکان میتوان به احتمال مسدود شدن مسیر مارپیچ آن بوسیله رسوبات نمک و ذرات معلق در آب اشاره کرد و همچنین این قطره چکان ها قابل تعمیر نیستند و در هنگام مسدود شدن باید با آب اسید شستشو داده شوند و یا قطره چکان تعویض شود.
 • قطره چکان صفحه ای:
  قطره چکان های صفحه ای به شکل صندوق کوچک بوده و دارای چند صفحه منطبق بر هم هستند و این صفحه ها دارای دیواره های عرضی عمود بر هم بوده و آب هنگام وارد شدن به قطره چکان ، این دیواره های عرضی را دور میزند و از سوراخ انتهایی قطره چکان خارج میگردد.
 • قطره چکان چند دهانه ای:
  این قطره چکان ها آب را با فشار زیاد تر و با چند دهانه خارج نموده و برای مصارفی که آب بیشتری مورد نیاز است مانند باغ های میوه استفاده میشود. تعداد خروجی های دهانه این قطره چکان ها از ۱ تا ۵ عدد میباشد. به هر یک از دهانه های خروجی این قطره چکان لوله باریکی متصل شده و میتواند آب را تا فاصله چند متری منتقل نماید. برای آبیاری یک درخت میتوان از یک یا دو قطره چکان چند دهانه ای استفاده نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع قطره چکان آبیاری قطره ای, بهترین قطره چکان برای آبیاری قطره ای , قطره چکان دکمه ای, قطره چکان صفحه ای, قطره چکان چند دهانه ای, فروش لوازم آبیاری قطره ای ارومیه,  Dropper for drip irrigation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =